ChaharChoob | طراحی و اجرای محوطه سازی
" دکوراسیون و مصنوعات چوبی و ام دی اف " طراح ، سازنده و مجری دکوراسیون پروژه های ساختمانی l درب و چهارچوب l میز ، پیشخوان وکانتر l پارتیشن بندی دوجداره l کمد وکابینت آشپزخانه l کمد و کابین استخر
در درب درب ضد سرقت درب چوبی درب منزل دربهای ضد سرقت درب ورودی درب های ضد سرقت در اتاق چهارچوب درب داخلی قیمت درب درب ام دی اف درب mdf درب سی ان سی درب cnc خرید درب فروش درب تولید درب فروش درب تولید درب قیمت درب کابینت کابینت آشپزخانه دکوراسیون آشپزخانه کابینت ام دی اف مدل کابینت مدل کابینت آشپزخانه آشپزخانه کابینت مدرن کابینت کلاسیک طرح کابینت عکس کابینت کابینت آشپزخانه مدرن آشپزخانه مدرن طرح کابینت آشپزخانه مدل آشپزخانه کابینت mdf کابینت اشپزخانه مدل جدید مدل کابینت ام دی اف انواع کابینت آشپزخانه کابینت جدید مدل کابینت mdf کابینت چوبی کابینت اشپرخانه ساخت کابینت کابینت ساز فروش کابینت تولید کابینت دکوراسیون داخلی کمد دیواری کمد لباس مدل کمد دیواری کمد دیواری اتاق خواب کمد دیواری ام دی اف مدل کمد لباس کمد دیواری ریلی مدل کمد دیواری ام دی اف مدل کمد دیواری اتاق خواب کمد دیواری مدرن طرح کمد دیواری عکس کمد دیواری انواع کمد دیواری کمد ریلی مدل کمد کمد لباس ام دی اف مدلهای کمد دیواری طراحی کمد دیواری طرح کمد دیواری اتاق خواب عکس کمد عکس کمد لباس کمد ام دی اف کمد اتاق خواب مدل کمد دیواری جدید تصاویر کمد دیواری عکس کمد دیواری اتاق خواب کمد دیواری mdf دکوراسیون کمد دیواری کمد چوبی قیمت کمد لاکر خرید کمد کمد mdf پارتیشن پارتیشن اداری پارتیشن دوجداره پارتیشن ام دی اف پارتیشن چوبی پارتیشن بندی اداری پارتیشن mdf کابین دوش میز تلویزیون میز تحریر میز کامپیوتر میز میز اداری میز مدیریت میز مطالعه میز کنفرانس میز چوبی میز و صندلی اداری میز کارمندی میز ام دی اف میزهای اداری ویترین قفسه قفسه بندی بایگانی ریلی کمد بایگانی ریلی کابین قفسه چوبی انواع قفسه مدل قفسه فایلینگ مبلمان اداری ام دی اف تخت نوزاد صندلی اداری تخت و کمد نوزاد دکوراسیون بانک کمد استخر دکوراسیون منزل دکوراسیون دکوراسیون اتاق خواب دکوراسیون داخلی منزل اتاق خواب معماری دکوراسیون خانه طراحی داخلی دکوراسیون مغازه خانه های زیبا دکوراسیون پذیرایی دکوراسیون منزل ایرانی طراحی داخلی منزل معماری داخلی طراحی داخلی ساختمان دکوراسیون داخلی خانه سرویس بهداشتی طراحی دکوراسیون داخلی دیزاین دیزاین منزل طراحی نما دکوراسیون چوبی طراحی دکوراسیون عکس دکوراسیون منزل دکوراسیون اداری طراحی منزل دکوراسیون داخلی اتاق خواب طراحی دکوراسیون منزل لابی هتل دکوراسیون سرویس بهداشتی طراحی داخلی خانه دکوراسیون ام دی اف اتاق کار دکوراسیون اتاق نشیمن دکوراسیون دفتر کار طراحی داخلی اتاق خواب طراحی دفتر کار طراحی و دکوراسیون داخلی طراحی لابی دکوراسیون داخلی دفتر کار دکوراسیون سالن دکوراسیون mdf عکس سرویس بهداشتی اتاق مدیریت دکوراسیون اتاق مطالعه دکوراسیون لابی دکوراسیون هتل اجرای دکوراسیون
3131
rtl,portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-3131,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

طراحی و اجرای محوطه سازی

 
دسته بندی :
مطالب مفید و کاربردی

درباره نویسنده

 محوطه سازی

  اصول طراحی، دستورالعمل های ساده ای هستند که بهتر است هر طراح محوطه آن را مبنای خلق پلانهای خود قرار دهد. اصول طراحی مشخص کننده قواعدی هستند که برای تبدیل کردن طرح اولیه به طرح نهایی به کار می روند. به بیان دیگر فرایندی هستند که اجزاء منفرد طراحی را تعریف کرده و به هم ربط می دهند که این موضوع به عنوان وحدت در طراحی مطرح می شود. تعداد و مشخصه های اصول طراحی که به روشهای متعددی در طرح نمایان می شوند، مهم تر از فلسفه چگونگی ایجاد وحدت توسط این اصول نیست .

اصول طراحی در محوطه سازی

۱ . سادگی : سادگی به معنای درک اهمیت عناصر در طراحی محوطه است تا جزییاتی که تأثیر چندانی در طرح ندارند حذف شوند هدف آن بیان حداکثر مفاهیم با استفاده از حداقل تعداد اجزاء است به این ترتیب از ایجاد بی نظمی اجتناب می شود. سادگی در طراحی محوطه با بهره گیری از عناصر محدود و ایجاد تنوع با شکستن ریتم یکنواخت خطوط

۲ . تنوع : تنوع آمیختن فرم، بافت و ترکیب های رنگی مختلفی در طراحی محوطه برای ایجاد جذابیت بیشتر است خلق تنوع نباید سبب از بین بردن خوانایی فضا شود.

۳ . تعادل : تعادل رابطه بین عناصر در طراحی محوطه است تعادل به دو صورت وجود دارد : شکل منظم هندسی و شکل غیر هندسی . . . تعادل هندسی اغلب به معنای آن است که یک طرف طرح، انعکاسی از طرف دیگر است وتقارن وجود دارد در حالیکه تعادل غیر هندسی زمانی رخ می دهد که به طور نسبی دو طرف طرح مشابه باشند. در این روش بر خلاف تعادل هندسی، ایجادتعادل براساس فاصله نسبت به محور های افقی و عمودی تعیین نمی شود بلکه انرژی بصری شکل ها بر اساس اندازه، جهت، تیرگی و روشنی، رنگ و بافت، مکان آنها را نسبت به یکدیگر مشخص می کند.

۴ . تأکید : با استفاده از تأکید بر برخی از اجزای طرح می توان چشم را یک بخش خاص معطوف کرد. این کار ممکن است با بهرگیری از یک تک درخت، یک گروه گیاهی، یک آبنما و یا یک مجسمه عملی شود تأکید باید با دقت خاصی مورد استفاده قرارگیرد، چون در اغلب موارد یک منظر بصری ثابت می تواند به سهولت خسته کننده باشد البته از آنجا که درخت از بزرگترین گونه های گیاهی هستند، عمدتاً از آنهابرای تأکید استفاده می شود. گیاهان و گروه های گیاهی نمایشی از انواع گیاهانی ایجاد می کنند که یک سطح را در طراحی محوطه به خود اختصاص می دهند، یک دسته گیاهی ممکن است به صورت یک مرز بوته ای بین دو ملک باشد یا موقعیت یک بستر گیاهی چند ساله را نمایش دهد.

۱/۴ . گیاهان نمونه ای : می توانند جزئی از یک گروه گیاهی باشند اما معمولاً درمحوطه بصورت منفرد می ایستند و از زمینه خود جدا می شوند این نوع گیاهان جذابیت فصلی مشخصی دارند که می توانند به صورت رنگ برگ ها، گل یا میوه های گیاهان در فصل های مختلف سال نمایان شود.

۲/۴ . گیاهان تأکیدی : معمولاًجزئی از یک گروه گیاهی است و دارای جذابیت خاصی هستند، گیاهان تأکیدی در تمام سال از طریق فرم ،شکل، رنگ، جلب توجه می کنند.

۳/۴ . گیاهان کلیدی : معمولاًدر مکان هایی که کاملاً مشخص باشند قرار می گیرند این گیاهان به صورت تنها یا گروهی استفاده می شوند. از این درختان برای نرم کردن اجزاء معمارانه مانند گوشه های ساختمان، پله ها و نیمکت ها، مرزها و حاشیه باغچه استفاده می شود این گیاهان در صورت داشتن جاذبه های فصلی، رنگی و شکلی می توانند تأکیدی نیز باشند گروها یا دسته های گیاهی توده ای از گیاهان از یک جنس هستند با فاصله ای که وقتی بزرگ شدند فقط با هم تماس پیدا کنند و هنوز حاشیه گیاه معلوم باشد.

۴/۴ . گیاهان کپه ای یا توده ای : گیاهانی از یک جنس هستند با فاصله ای که وقتی بزرگ شدند در هم روند و یک سطح متراکم از گیاهان را شکل دهند، در یک توده گیاهی نمی توان گیاهان را به صورت منفرد مشاهده کرد.

۵ . پیوستگی : پیوستگی یه معنی امتداد پیدا کردن بعضی از اجزاء طرح است. پیوستگی یک تحول از یک ناحیه به ناحیه دیگر در طراحی محوطه است در محوطه پیوسته، تغییر عنصردر لحظه و مکانی خاص صورت می گیرد به این ترتیب چندین تغییر در یک بازه زمانی وجود دارد . پیوستگی در طراحی به عناصر متنوع معنی و مفهوم می بخشد و با تکرار گیاهان و اجسام مختلف در طرح از پیچیدگی احتمالی ناشی از تنوع بسیار می کاهد و به منظره نظم می بخشد. طراح می تواند به دلخواه خود یک گروه گیاهی یا اجسام را تکرار کند و پیوستگی بوجود آورد این امر باعث می شود طرح محوطه تکه تکه و جدا از هم جلوه نکند.

۶ . مقیاس : مقیاس اندازه ی اجزاء محوطه نسبت به یکدیگر است همچنین نسبت یا تناسب اندازه میان اجزاء در محوطه نیز می تواند باشد می توان با انتخاب مقیاس مناسب بر یکی از اجزاء محوطه تأکید کرد. همچنین می توان از مقیاس برای نشان دادن وسعت زمینه استفاده کرد.

اصول ساخت در محوطه سازی

۱ . انتخاب خاک در محوطه سازی : در محوطه سازی در بخش های مختلف عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار هم قرار میگیرند که هر کدام از آنها نیاز های متفاوتی برای زیر سازی دارند . همچنین با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه سازی، بررسی، جمع آوری، خاکبرداری و خاکریزی با مطالعه دقیق خاک موجود در سایت و همچنین استفاده از خاک مناسب درمحوطه سازی، می تواند نقش مهمی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان و استقامت عناصر در مقابل نیرو های ذکر شده داشته باشد .

۲ . مصالح ساختمانی در محوطه سازی : خوشبختانه امروزه تولید و نو آوری مصالح در بخش ساختمان با توجه به رونق ساختمان سازی در جامعه با رشد سریعی روبروست ؛ اما شناخت و انتخاب صحیح مصالح برای محوطه سازی امرییست که علاوه بر حس زیبایی شناسی درمحوطه سازی نیاز به تجربه در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی داراست . علاوه بر مصالحی که بصورت عمومی در فعالیت های مختلف ساختمانی استفاده میشود بخشی از مصالح بطور تخصصی فقط در محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرد که اطلاع از این موارد میتواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار محوطه سازی باشد.

۳ . ساخت المانها در محوطه سازی : با توجه به مساحت و خواست کارفرما المانهای متفاوتی در محوطه سازی مورد استفاده قرار میگیرند. برخی از المانها عبارتند از آلاچیق، رواق، آّبنما، برکه، استخر، باربیکیو و غیره.

۴ . آلاچیق در محوطه سازی : آلاچیق کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هرنوع سرپناهی که در فضای باز استفاده میشود ، اطلاق می گردد و حتی نوع کاربری آن که در مواردی بعنوان پارکینگ اتومبیل استفاده می شود نیز تغییری در این نام ایجاد نمیکند . این در حالیست که در محوطه سازی برای انواع مختلف از آلاچیق، بسته به کاربرد آن نامها و تعاریف جداگانه ای وجود دارد .

۵ . آبنما در محوطه سازی : یکی از المان هایی که در چند سال اخیر برای محوطه سازی شدیدا مورد استقبال عمومی قرار گرفته، آبنما بوده است. ساخت آبنما می تواند با مصالح مختلف انجام پذیرد . در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نور پردازی، ایزولاسیون و سهولت نگهداری، از اهمیت بالایی برخوردار است .

۶ . برکه در محوطه سازی : برکه به فضایی گفته می شود که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد . برکه در محوطه سازی معمولا برای فضا هایی با هدف آرامش، طراحی و ساخته می شود می توان المان مفیدی در تامین این هدف باشد . برکه ها علاوه بر کاربرد به لحاظ زیبایی در محوطه سازی، می تواند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا کند. گیاهانی چون نیلوفر آبی، لویی و.. که به عنوان گیاهان آبزی در محوطه سازی و فضای سبز جهت زیبایی بیش از پیش استفاده می شوند ، در آبهایی که راکد هستند ( مثل برکه) قادر به ادامه حیات اند.

۷ . استخر در محوطه سازی : از دیر باز شنا به عنوان یکی از مفرح ترین ورزشها مورد توجه بوده است، به همین دلیل ساخت استخر سالها در حیاط منازل مسکونی مورد توجه محوطه سازان قرار داشته. امروزه با تغیر شکل زندگی شهر نشینی معمولا استخر بعنوان بخشی ازمحوطه سازی ویلا ها دیده می شود . ساخت استخر به دلیل چالشهایی چون آب بندی، تصفیه و نگهداری، از تخصصی ترین عناصر در محوط سازی است.

۸ . نهر در محوطه سازی : در فرهنگ کهن ما همیشه آبهای روان چه در باغهای ایرانی که ساخت آنها به بیش از ۲۰۰۰ سال میرسد و چه در شرایط طبیعی از اهمیت و استقبال زیادی برخوردار بوده، به همین دلیل داشتن چنین المانی در محوطه سازی می تواند فضایی متفاوت ایجاد نماید.

۹ . کف سازی در محوطه سازی : همواره یکی از اثر گذارترین بخشها در محوطه سازی کفسازیهاست . کفسازی جزیی از بخش سخت محوطه سازی(hard scape) است که می تواند نقش مهمی در راهنمایی استفاده کنندگان، تقسیم فضا، زیبایی، القای حسی خاص و … در محوطه سازی داشته باشد . استفاده از مصالح مناسب محوطه سازی در این بخش برای حفظ امنیت، زیبایی، استحکام و .. بسیار دارای اهمیت است.

۱۰ . تاسیسات برقی در محوطه سازی : استفاده از انرژی برق برای روشنایی عمومی، نور پردازی و راه اندازی تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی امری اجتناب ناپذیر است . اگر چه به دلیل حضور مهندسین در بخش ساختمان سازی، استفاده از استاندارد های مهندسی برق در ساختمانها نهادینه شده ؛ اما در محوطه سازی به دلیل اجرای سنتی محوطه ها، کمتر به این امر توجه شده. استفاده از روشهای صحیح در انتقال و بهره برداری برق در محوطه سازی، نقش مهمی در ایمن سازی و کاهش هزینه های نگهداری داراست .

۱۱ . تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی : تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی شامل آبرسانی، تاسیسات آبیاری اتومات، تاسیسات استخر و تاسیسات آبنما، بخشی از علم تاسیسات است که کمتر در ساختمان مورد توجه قرار می گیرد . به همین دلیل برای داشتن تاسیسات مناسب در محوطه سازی، آگاهی از نوع و عملکرد لوازم موجود در بازار و بکار گیری آنها در محلهای مناسب امر اجتناب ناپذیر است.

17